Najprv si treba uvedomiť, že vám ponúkame prvé výhonky koriandru a nie dospelú bylinku. Prezývame ho „mikrokoriander“. Líši sa tým, že má ešte intenzívnejšiu chuť a tak ako aj iné mikrobylinky obsahuje väčšie množstvo živín ako ich dospelá verzia.
Táto mikrobylinka u nás rastie dva týždne než sa dostane k vám na kuchynskú linku. Koriander má rád príjemnú izbovú teplotu, 15-22 stupňov, neodporúčame dávať do chladničky. Doma si ho dajte do misky či tácky a podlejte raz za dva dni. Vanička má zospodu dierky a preto si vodu pomaličky zosaje. NEodporúčame presádzať. Skonzumujte do dvoch týždňov.
Pokiaľ ide o jeho pozitívne účinky, tie vychádzajú zo zloženia, pričom dominantné sú hlavne silice a vitamíny, konkrétne skupín B a C. Okrem toho obsahuje korenie aj flavonoidy, mnohé antioxidanty, kyseliny a minerály, napríklad vápnik, železo, fosfor, draslík a meď.
PREČO JE ALE KORIANDER TAKÝ VÝNIMOČNÝ?
Najviac spomedzi mikrobyliniek pomáha detoxikovať telo od ŤAŽKÝCH KOVOV, najviac z mozgu. Schopnosť koriandra detoxikovať mozog od ťažkých kovov spočíva v živej vode, ktorá sa nachádza v jeho listoch a stonkách. Táto živá voda obsahuje minerálne soli ako draslík, sodík a chlorid, ktoré sú naviazané na účinné fytochemikálie. V tele tieto soli putujú krvným obehovým systémom, lymfou a mozgovomiechovým mokom. Mozog je MAGNETOM na minerálne soli a keď ich vytiahne z koriandra nastane prekvapenie : fytochemikálie, ktoré cielene odstraňujú z mozgu toxické ťažké kovy, oslobodia mozgové bunky (neuróny) z ich zoxidovaných zvyškov, aby mohol náš mozog čo najlepšie fungovať.
BUĎ HO MILUJEM ALEBO NAOZAJ NEMUSÍM, ČO TO ZNAMENÁ?
Zatiaľ čo má veľa ľudí chuť koriandra v obľube, iným po ňom v ústach zostáva nepríjemná chuť. Čo v skutočnosti stojí za averziou voči koriandru? Ak človek vníma chuť tejto bylinky ako silnú a prenikavú, znamená to, že rýchlosť oxidácie kovov v jeho systéme je vyššia. Ide o to, že ťažké kovy (väčšinou ide kombináciu hliníka, niklu a medi) v jeho tele rýchlo korodujú. Korózia znamená, že ťažké kovy prenikajú do lymfatického systému a slín človeka. V okamihu, keď sa koriander dotkne úst, jeho fytochemikálie sa začnú viazať na oxidačné látky – ak ich má človek v slinách veľa, môžu spôsobiť nepríjemnú chuť. Inými slovami, ak niekto nemá rád koriander, v skutočnosti ho jeho telo potrebuje.
Koriander je cenný tým, že odstraňuje ťažké kovy a iné toxíny aj z iných systémov tela a orgánov, najmä z pečene. Výborne ju čistí!
INÉ ÚČINKY KORIANDRU
Zlepšenie trávenia
Ak vás trápia tráviace ťažkosti, kŕče a bolesti žalúdka a čriev, nechutenstvo a znížená chuť do jedla alebo hnačka, koriander vám môže pomôcť. Pomáha na prečistenie čriev a črevnú mikroflóru, vylučovanie žlče, nadúvanie, nafukovanie a tiež plynatosť.
Pomoc pri cukrovke a na cholesterol
Koriander pomáha usmerňovať pankreas a pôsobí pozitívne na vylučovanie inzulínu, čím ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a nepriamo napríklad aj menštruačné kŕče. Okrem toho pomáha vďaka kyselinám na stav ciev a krvný obeh a to znižovaním cholesterolu.
Zlepšenie obranyschopnosti
Veľmi dôležitou oblasťou pôsobenia koreniny je imunita a prevencia v tejto oblasti Látky obsiahnuté v koriandri ničia choroboplodné zárodky, majú antibakteriálne vplyvy, napríklad aj salmonellu v tráviacom trakte a má antimykotické a antiseptické účinky.
Vonkajšie pôsobenie
Ak ide o vonkajšie vplyvy, rastlina podporuje dobrý stav kože aj vlasov a využíva sa na lepšie hojenie rán, na plesne a mykózy na koži, na vredy, ekzémy, zápaly aj vyrážky. Posilňuje tiež vlasy od korienkov a pomáha aj na zápaly očných spojiviek.
Ďalšie vplyvy
Čo sa týka ďalšieho pôsobenia, koriander pomáha aj na vykašliavanie, na podporu kĺbov a na reumatizmus, povzbudzuje mozgové funkcie a zlepšuje stav nervovej sústavy, zvyšuje sústredenosť, zlepšuje spánok, pomáha na bolesti hlavy a migrénu a na libido.
Zdroj : Anthony Williams – Liečivá sila rastlín
Na fotkách je zobrazený koriander 2-týždňový (dvojlístok) a 3-týždňový (dvojlístok s tretím nepravidelným lístkom)