Microgreens / Mikrobylinky / Mikrozelenina

Mladé výhonky zeleniny či byliniek. Sú v podstate v štádiu medzi klíčkami a babyzeleninou či babylístkami. ``MIKRO`` sú nazvané v tom momente ako rozkvitne na stonke dvojlístok. Narastú do veľkosti 5-10cm. Zbierajú sa spolu so stonkou už po 6-20 dňoch po zasadení. Nie každá zelenina, bylinka či rastlinka vie vyrásť do takejto MIKRO podoby. Sú to špeciálne semienka špecificky dané na pestovanie MICROGREENS, do dospelej zeleniny/plodu či byliny už nevyrastú.
Výhonky sa už nepresadzujú. Po zakúpení sú pripravené na konzumáciu. Sú pestované pri vysokých hygienických štandardoch, takže umývať ich NETREBA.
Sú organické, bez herbicídov, pesticídov či akýchkoľvek umelých hnojív.
Prvýkrát sa začali používať v USA ešte v 80tych rokoch ale iba v luxusných reštauráciách ako ozdoba jedál. Naši slovenskí šéfkuchári si ich osvojili už pred možno desiatimi rokmi, hlavne tí, ktorí pracovali v zahraničí. Za posledných pár rokov bolo vykonaných viacero študií o blahodárnych vlastnostiach a účinkoch MICROGREENS. Zistilo sa, že výhonky obsahujú 4 až 40xviac živín ako dospelá zelenina.
Je to začiatok života rastlinky, priamo BOMBA vitamínov, minerálov a hlavne enzýmov, ktoré sa po tepelnej úprave vytrácajú.
Mikrozeleninky sa konzumujú iba v surovom stave.

Do akých jedál sa pridáva?

Keď ochutnáte, tak pochopíte, že mikrozelenina sa dá pridať do akéhokoľvek jedla!
Na chlebík, do ruky zdobkať (deti to milujú keď si zvyknú), ako obloha k mäsku či rybe, na rizoto, cestoviny…
Odporúčame nožnicami zostrihať celé stonky s lístkami na hotové a podávané jedlo.

Klíčky vz MICROGREENS

Nakličovanie prebieha väčšinou v uzavretej sklenenej nádobe s pridaním čistej vody. Zo semienka vyrastie iba malý korienok. Klíčia v tme, nepotrebujú svetlo. Sú menej výživné a chuťovo menej výrazné ako mikrozelenina. Proces trvá iba pár dní.
Mikrogreens rastú zasadené v substráte či na vlákne. Sú menej náchylné na vytváranie plesní. Pre svoj úspešný rast potrebujú svetlo (chlorofyl). Rast trvá dlhšie, 6-20 dní. Udržiavajú sa v špecifických podmienkach s danou vlhkosťou a teplotou vzduchu.

Microgreens pestujeme v substráte…